Cookies management by TermsFeed Cookie Consent Symboly obce | Obec Troubelice

Symboly obce

Znak:

V modrém štítu zlatá osmihrotá hvězda, z níž na stříbrných stoncích vyrůstají čtyři rovněž stříbrné pětilisté květy se zlatými semeníky a okvětními lístky.

 

 

 

Prapor:

Prapor tvoří modrý list se žlutou osmikrotou hvězdou, provázenou v rozích čtyřmi bílými pětilistými květy se žlutými semeníky a okvětními lístky. Poměr šířky k délce je 2:3.

 

 

Zdůvodnění:

Na pečetích z 18. století měly Troubelice zobrazeno srdce, z nějž vyrůstalo pět květů. Je to dosti rozšířený motiv na obecních pečetích, jen na olomouckém okrese měly podobná znamení čtyři obce a na Valašsku a Slovácku mnoho dalších.

První písemné zprávy o Troubelicích jsou z počátku 14. století, kdy obec dostali do zástavy bratři Jaroslav a Albert ze Šternberka, jejichž erbem byla zlatá osmihrotá hvězda v modrém poli. Připomínkou této nejstarší historie obce je proto v navrženém znaku právě tato hvězda.

Do návrhu je převzat motiv květů, které vyrůstaly ze srdce a to v počtu čtyř, což symbolizuje skutečnost, že administrativně tvoří Troubelice čtyři původně samostatné obce.

Prapor je zjednodušeným opakováním symbolů ze znaku.

Jiří Louda leden 2003

Mohlo by vás zajímat

Aktuality na e-mail

Co získám registrácí do služby "Aktuality na e-mail"

Svoz odpadu

ČEZ Distribuce

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

Máteli dotaz napište nám